Microsoft and other similar companies wish to convert the University into an instrument for imposing the dependency on the user-subjugating software on society as a whole

منتشرشده: 2007/11/08 در stallamn, نرم افزار آزاد, گنو/لینوکس, استالمن, ترجمه

قسمت اول را اگر نخوانده اید ، به اینجا بروید !

اما این شما هستید که میتوانید به این واقعیت دست پیدا کنید. من تنها میتوانم اینها را بگویم اما قادر نیستم رنگ حقیقت را به آنها بزنم !
ما باید با هم و به طور جمعی کار کنیم تا آزادی و دموکراسی را برای کاربران به ارمغان بیاوریم.
و این آزادی و دموکراسی ضرورتی است که باید نمودی عینی در دیگر زمینه های زندگی ما پیدا کند.
در حال حاضر در ایالات متحده بعضی از بزرگترین سرویس دهنده های اینترنت ایمیل ها را سانسور میکنند!
سازمان بزرگی به نام truth out برای ایمیل هایی که به کاربرانش در یاهو ، هات میل و وب TV میفرستد بلوکه شده است. آنها این کار را برای بیش از یک هفته انجام دادند در حالی که شکایات زیادی از کاربران انجمن فوق به همان سرویس ها ارسال میشد! ظاهرا این سرویس ها فکر میکردند که اعضای این سازمان(انجمن) از حد مجاز سخن گفتن (که همان سرویس ها مراقبت میکردند) فراتر رفته اند !
تمام اشکال آزادی که ما به آنها احترام میگذاریم ، وقتی به حوضه ی کامپیوتر میرویم تغییر شکل میدهند. ما باید دوباره این آزادی ها را بشناسیم بطوریکه بتوانیم در دنیای دیجیتال به آنها تکیه کنیم . ضروری ترین بخش از این آزادی ها این است که نرم افزارهای ما باید تحت کنترل ما باشند.

هیچ کسی نمی خواهد برنامه نویس بشود ، هیچ کسی نمیخواهد به شخصه یاد بگیرد که چطور میشود در سورس کدها دستکاری کرد! اما در دنیایی که نرم افزارهای شما برای شما آزاد باشند، اگر شما احساس نیاز داشته باشید، به کسی مقداری مزد بدهید تا این تغییرات را اعمال کند.اگر واقعا ضروری باشد میتوانید یقیه ی مثلا پسرعمو یا دخترخاله ! خودتان را بگیرید و او را وادار کنید تا این تغییرات را اعمال کند.همچنین میتوانید به دیگر کاربران کمک کنید و یافته هایتان را به اشتراک بگذارید.
میلیون ها برنامه نویس و کاربر عادی وجود دارند که قادرند ایت تغییرات را در کدها اعمال کنند و اگر شما به فرض برنامه ای خراب داشته باشید میتوانید به کمک یکی ازآنها آن را تصحیح کنید و این همان مزیت آزادی است که چه برنامه نویس و چه هر فرد عادی از آن بهره می برد.
آزادی برای همکاری است . آزادی برای بدست گرفتن کنترل زندگی شخصیمان به دست خودمان است.
هر دوی این گروها (کاربران و برنامه نویسان) مخالف تصمیات یکجانبه وغیرقابل تغییر صاحبان  نرم افزارهای دیکتاتورگونه هستند!

نرم افزارهای آزاد ارتباط تنگاتنگی با دانشگاهها و در حقیقت با تمام مدارس در هر سطحی دارد،چراکه نرم افزارهای ازاد از آموزش و پروش حمایت میکند در حالیکه نرم افزارهای تجاری آموزش را ممنوع میدانند.هیچ نسبتی بین آموزش و نرم افزار اختصاصی نیست،حتی در اخلاق !
کد منبع و روشهای نرم افزار آزاد بخشی از علون بشری است.هدف هر مدرسه ای آموزش علوم بشری است.نرم افزارهای اختصاصی به علوم بشر اختصاص ندارند،چرا که دانشی سری و محدود شده هستند و مدارس اجازه و دسترسی به این علوم نخواهند داشت.مدارس باید این نرم افزارهای اختصاصی محدود کننده را از محیط خود دورکنند ، نه برای صرفه جویی در پول که این صرفه جویی مزیت آشکار استفاده از نرم افزارهای آزاد است(آنهم برای مدیران این مدارس نه دانش آموزان !)
که به دلایلی کاملا اخلاقی.
به عنوان مثال چرا صاحبان نرم افزارهای اختصاصی سعی میکنند با دادن تخفیف یا کپی هایی رایگان از نرم افزارهای خود ، آنها را به مدیران و دانش آموزان تحمیل کنند؟
فکر میکنید مایکروسافت با دادن تخفیف برای ارايه ی ویستا به دانشگاهها چه هدفی دارد ؟ آموزشی؟
معلوم است که نه،بلکه مایکروسافت و شرکت های مشابه آن آرزو دارند دانشگاه را به وسیله ای برای وابسته کردن جامعه به خود مبدل کنند.
آنها این تصور را دارند که نرم افزارهایشان را به مدارس بدهند تا دانش آموزان با یاد گرفتن آنها ،به همان شرکت ها وابسته شوند( مترجم: و در نتیجه جامعه و در نهایت حکومت وابسته خواهد شد ، همان اتفاقی که در کشور ما افتاده و دوره های موسوم به ICDL یکی از نشانه های این وابستگی است!)
آنها در حقیقت نوعی وابستگی را توسعه میدهند.مطمئن باشید که بعد از فراغت از تحصیل این دانش آموزان ، مایکروسافت و شرکت های مشابه همان نرم افزارها را حتی با تخفیف در اختیارهمان دانش آموز نخواهند گذاشت ! در حقیقت شرکت هایی که این دانش آموز را شکل داده اند(مهارتهایش را ) نرم افزاری رایگان در اختیارش نمیگذارند(کپی نرم افزار)، فلذا توسعه دهندگان نرم افزار بر مدرسه فشار میاورند و سپس بر جامعه و آن دانش آموز را در چاه فرو میبرند(مترجم :نبودن قانون کپی رایت در کشور شاید مانع فهم این بند از جملات شود.به یاد داشته باشید که همه قادر نیستند این نرم افزارها را خریداری کنند حتی در کشورهای توسعه یافته !)
این چیزی نیست که مدارس بخواهند که انجامش بدهند.این هدف مغایر با اهداف مدارس است ، که همانا ساختن جامعه ای قوی ،توانا،مستقل و آزاد است.
مدارس باید دانش اموزان را شهروندانی قوی،مستقل،توانا و آزاد تربیت کند و این یعنی آموزش نرم افزارهای آزاد ، نه نرم افزارهای تجاری.لذا هیچ کلاسی در این دانشگاه نباید از این نرم افزارها استفاده کند.
برای آنهایی که برنامه نویسانی قوی هستند،دلایل فراوان دیگری وجود دارد که چرا باید مدارس نرم افزارهای آزاد را آموزش بدهند.زیرا وقتی سن آنها به بیش از ۱۳ سال میرسد،آنها شیفته ی نرم افزارها میشوند و سعی میکنند تا هر اطلاعاتی در مورد اجزای کامپیوتر و سیستم عاملشان را فرابگیرند و لذا خواهند پرسید این چگونه کار میکند؟ و اگر نرم افزار تجاری باشد،معلم خواهد گفت «متاسفم،این یک رازه و تو نمیتونی اون رو پیدا کنی!» لذا هیچ چیزی برای آموزش نیست.
اما اگر نرم افزار آزاد باشد،معلم میتواند موضوعات اساسی را ذکر کند و سپس بگوید «اینجا کد منبعش را می توانی ببینی ، آنرا مطالعه کن تا متوجه بشوی» و این برنامه نویسان همه ی کد منبع را مطالعه میکنند چرا که شیفته ی آن شده اند و در این روش مسئله ی مهم دیگری هم می آموزند:چگونه نرم افزاری خوب بنویسند.
آنها نیازی ندارند که فکر کنند چگونه برنامه بنویسند، چراکه برنامه نویسی برای آنها آشکار است اگرچه نوشتن کدها خود یک داستان سخت و طولانی است.شما میتوانید آن را با مطالعه ی کدهای بیشتر و همچنین نوشتن هزاران خط کد یاد بگیرید.تنها نرم افزارهای آزاد این مزیت را به همراه میاورند.
اما یک دلیل ویژه هم وجود دارد ،برای آنکه شهروندانی خوب تربیت کنیم.شما میبینید که مدارس باید تربیت کنند نه فعالیت و نه تنها مهارت ها را باید آموزش بدهند بلکه باید روح سالم را به روان دانش آموزان بدمند و از آنها انسانهایی متعهد و مفید حتی برای همسایگانشان بسازند.لذا هر کلاسی در هر سطحی باید این قانون را اجرا کند:«دانش آموزان،اگر شما در کلاس نرم افزاری ساختید،نباید آن را فقط برای خود نگه دارید،بلکه باید آن را برای همه ی کلاس کپی کنید !!! (مترجم:با روح ایرانی کلا مشکل دارد این جمله ! 😀 )
به هر حال مدارس قوانین خود را دارند واین فقط یک مثال بود! پس هر مدرسه ای باید نرم افزارهای آزاد را تهیه کند وبا این کار علوم بشری را گسترش بدهد و مشوقی باشد برای آنهایی که هدفی جز کمک به بشریت ندارند.
هر مدرسه ای باید به جنبش نرم افزارهای آزاد بپیوندد و من به شما میگویم ، کدام یک از شما که برخی استادید باهوش دانشگاه هستید یا کارمندید و یا دانشجو ، برای کمک به همدیگر در جهت حرکت این دانشگاه به سمت نرم افزارهای آزاد، کاملا آزاد، و در طی چند سال حاضر است؟ بله چند سال طول خواهد کشید تا پله به پله به هدف رسیم.دانشگاههی دیگر این کار را انجام داده اند یا در حال انجامش هستند . شما میتوانید این کار را بکنید.شما تنها باید کم کاری را رها کنید تا هر چه بیشتر و یبشتر در چاه فرو نروید.
برای کسانی از شما که علاقه مند است ، بعد از ترک سالن و انجام تشریفات ، بنده چیزهای مختلفی ازنرم افزارهای آزاد ارائه خواهم داد که ممکن است مورد علاقه ی شما باشد!همچنین شما میتوانید با رجوع به سایت fsf.org و عضویت ، از این نهاد حمایت کنید برای اطلاعات یبشتر در مورد جنبش نرم افزارهای آزاد و سیستم عامل گنو ( GNU operating system ) به سایت gnu.org مراجعه کنید.
با تشکر.
«کپی لغت به لغت و انتشار این مطلب در تمام جهان آزاد است بدون هیچ حق تالیفی درهیچ رسانه ای.لطفا در پایانِ کپی های خود این بند را اضافه کنید»

Monday 15 October 2007
The transcription was done by Alessandro Rubini, I just published it
پنجشنبه ۸ نوامبر ۲۰۰۷
ترجمه به فارسی توسط امین محمدی

منبع: Richard Stallman, honorary degree speech, Pavia 2007

Powered by ScribeFire.

دیدگاه‌ها
 1. مهرداد می‌گوید:

  مرسی
  با اجازه‌ات توی شماره بعدی نشریه چاپش می‌کنم… 😉

 2. javad33 می‌گوید:

  سلام عزیز.
  نمیخوام چرت و پرت بگم اما حرفای آقای استالمن شاید برای امثال من قابل درک نباشه.
  همونطوری که خودتون گفتین از اول ما با ویندوز و مایکروسافت بزرگ شدیم. یاد گرفتیم که چجوری برنامه و بازی نصب کنیم و با نرم افزارهای تحت ویندوز آموزش یافتیم.
  حالا هم که به اینجا رسیدیم مهاجرت به دنیای اپن سورس سخت به نظر میاد چون مرجع آموزشی قابل اتکا در دنیای اطرافمون به سختی پیدا میشه. به نظر من دیگه نمیشه روی این مسئله زیاد مانور داد.
  نمیشه همه رو به نصب لینوکس بجای ویندوز ترغیب کرد اما میشه در دنیای اینترنت حکومت اوپن سورسی راه انداخت و این بیشتر به واقعیت نزدیکه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s